نویسنده: منصور واحد // سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵ ساعت 19:25
علائم پری دیابت

پری دیابت یا پیش دیابت چیست و علائم آن کدامند؟

دریاره اختلال پیش دیابت چه می دانید؟ این عارضه همانگونه که از اسمش پیداست زمینه را برای ابتلای افراد به امراض قندی فراهم می کند. بهتر است با علائم مهم برای دیابت مخفی آشنا شوید و در صورت لزوم به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنید. پوست تیره، کمبود خواب، میل به فعالیت بدنی کمتر، تاری دید، افزایش تشنگی و زخمی که دیر خوب می شود هشدارهای زمینه ساز دیابت به شمار می روند.

 

دیابت در آمریکا یکی از بیماری های بسیار رایج است و انجمن دیابت این کشور اعلام کرده که بیش از 9 درصد جمعیت این کشور در سال 2012 دارای بیماری دیابت تشخیص داده شده اند. در این میان، مرحله پیش دیابت که به عنوان عارضه عدم تحمل گلوکز نیز شناخته می شود، معمولا هیچ علایم خاصی ندارد. این حالت اغلب قبل از ابتلای جدی به دیابت نوع دوم بروز می کند. بیش از 86 میلیون از افراد بالای 20 سال در ایالات متحده امریکا در مرحله پری دیابت یا همان پیش دیابت قرار دارند؛ به این معنا که قند خون آنها بالاتر از سطح نرمال بوده ولی در حدی بالا نیست که بتوان آن را دیابت در نظر گرفت. در ادامه 6 مورد از نشانه های خاموش پیش دیابت را که به اندازه دیابت شیرین نیست ولی خود عامل خطر بزرگی به شمار می آید، توضیح می دهیم:

 

نشانه های خاموش پیش دیابت یا پری دیابت کدامند ؟

 

پوست تیره:

پژوهشگران کلینیک مایو اعلام کردند که اگرچه پیش دیابت همیشه نشانه های آشکاری ندارد، یک عامل خطر آن، بروز تکه های تیره روی پوست گردن و مفاصل است. این وضعیت با نام آکانتوز نیگریکانس شناخته  می شود؛ یعنی تیره و ضخیم شدن بخش هایی از پوست. البته این وضعیت می تواند نشانه دهنده یک تومور سرطانی در ارگان های داخلی بدن نیز باشد و به هر حال باید به طور کامل توسط پزشک معاینه شود.

 

بی میلی به فعالیت بدنی:

عدم فعالیت بدنی می تواند به اختلالات روانی از جمله افسردگی مربوط باشد اما به دلیل شروع مقاومت به انسولین در افراد در مرحله پیش دیابت، میل به فعالیت بدنی کمتر می شود. این در حالی است که ورزش منظم خطر ابتلا به دیابت را تا 70 درصد نسبت به افراد غیر فعال کاهش می دهد. سعی کنید 30 دقیقه فعالیت بدنی روزانه را برای 5 روز در هفته انجام دهید. می توانید این 30 دقیقه فعالیت بدنی را به دوره های زمانی کوتاه تر تقسیم کنید: برای مثال 3 دوره 10 دقیقه ای. فعالیت بدنی ای را انتخاب کنید که از آن لذت می برید.

 

کمبود خواب:

در حالی که گاهی اوقات پیش دیابت علائمی از جمله خستگی را به همراه دارد، کسانی که کمتر از 6 ساعت خواب در شبانه روز دریافت می کنند، در معرض خطر بالاتر ابتلا به پیش دیابت هستند. در یک مطالعه جدید محققان دانشگاه شیکاگو متوجه شدند که چگونه کم خوابی می تواند سبب ابتلا به شرایط پیش دیابت در مردان جوان سالم شود. محققان در این مطالعه متوجه شدند که کم خوابی مداوم موجب افزایش سطح اسید چرب در خون می شود. افزایش این ماده سوخت و ساز چربی را مختل و توانایی انسولین را برای تنظیم مناسب قند خون از بین می برد و در نتیجه منجر به ابتلا به دیابت می شود. قطع کافئین در بعد از ظهر، خاموش کردن وسایل الکترونیکی یک ساعت قبل از خواب، عدم استعمال سیگار و یا خوردن خوراکی های سرپایی در شب برای جلوگیری از بروز بی خوابی موثر است.

 

تاری دید:

تاری دید اگرچه می تواند نشانه ای از مشکلات سلامتی از جمله گلوکوم و حتی مولیتپل اسکلروزیس باشد، اما یکی از نشانه های هشداردهنده ابتلا به پیش دیابت نیز هست. بالا و پایین رفتن ناگهانی قند خون (که در کسانی که پیش دیابت دارند شایع است) می تواند قابلیت تمرکز چشم را بهم بزند و باعث تاری دید شود. تاری دید به محض اینکه سطح قند خون به حالت طبیعی بازگردد از بین می رود. هر گونه تغییرات بینایی از جمله تاری دید باید توسط پزشک به طور کامل بررسی شود.

 

افزایش تشنگی:

یکی از شناخته شده ترین علائم پیش دیابت و دیابت است، تشنگی بیش از حد در جواب قند اضافی موجود در خون اتفاق می افتد. بدن میخواهد قند اضافی را به صورت ادرار خارج کند، به همین دلیل مجبورتان می کند بیش از حد معمول آب بنوشید. به همین دلیل دائم احساس تشنگی می کنید. زخمی که دیر خوب می شود: اگر شما دچار کبودی و یا زخمی شده اید که دیر از بین می رود، باید بدانید که می تواند نشانه هشدار دهنده پیش دیابت باشد. قند خون بالا گردش خون را کند می کند، به همین دلیل طول می کشد تا پوست بتواند خود را ترمیم کند. این وضعیت حتی باعث رشد باکتری ها و قارچ می شود، که به معنای دوباره عفونت کردن است مخصوصا روی پوست.

 

نکته آخر:

پزشکان همیشه برای تشخیص به موقع پری دیابت اهمیت بسیار قائل بوده اند، چرا که معالجه و بهبود شرایط نامساعد در (پیش دیابت) ممکن است از بروز مشکلات جدی در سلامت افراد جلوگیری کند. مثلا تشخیص به موقع و درمان پیش دیابت می تواند از بروز دیابت نوع دوم و عوارض مرتبط با آن مانند بیماری قلب و عروق، مشکلات بینایی و بیماری های کلیوی پیشگیری کند. مطالعات اخیر نشان می دهد که عوارض مرتبط با دیابت، اغلب قبل از تشخیص بالینی دیابت ایجاد می گردند و بر این اساس تشخیص دیابت در مراحل اولیه و نیز مراحل قبل از بروز دیابت دارای اهمیت خاص خواهد بود.

 

 

تگ ها