نویسنده: منصور واحد // چهارشنبه ۱۱ اسفند ۹۵ ساعت ۱۹:۳۴
ویتامین e و سقط جنین

کمبود این ویتامین در بدن باعث سقط جنین می شود!

     ویتامین ها نقش مهمی در حفظ سلامت بدن ایفا می کنند و جزو مواد ضروری برای بدن محسوب می شوند. بعضی ویتامین ها مانند ویتامین D داخل خود بدن تولید می شوند و بعضی دیگر را باید به کمک تغذیه به بدن رساند. ویتامین E نیز جزو مهم ترین ویتامین های ضروری برای بدن می باشد. کمبود این ویتامین در بدن مادران باردار پیامدهای جبران ناپذیری در پی دارد.

کمبود ویتامین E و خطر سقط جنین

     هنگامی که مقدار کافی ویتامین E به جنین نرسد، ممکن است مادر باردار در معرض خطر سقط جنین قرار گیرد. زیرا عدم وجود این ویتامین به مقدار کافی مانع از رشد اعضای حیاتی بدن نوزاد می شود. پژوهشگران دانشگاه اورگن به تازگی متوجه شدند که کمبود شدید ویتامین E باعث کم شدن اسیدهای ضروری بدن می شود که سلول ها را مجبور می کند تا برای جلوگیری از آسیب ها بر گلوکز تکیه کنند. در صورت عدم وجود گلوکز برای تامین انرژی، بسیاری از ویژگی های فیزیکی و نورولوژیکی، به خصوص در مغز، ایجاد نمی شوند و در نتیجه منجر به مرگ می شود. بررسی های پیشین نیز حاکی از آن بود که ویتامین E برای رشد جنین لازم است. اما بررسی اخیر نشان می دهد که در جنین انسان، بعضی از مهم ترین دوره های رشد مغز و اعصاب در نخستین هفته های بارداری رخ می دهد.

ویتامین E، آنتی اکسیدانی مهم!

     ویتامین E به سیستم ایمنی در برابر بیماری ها یاری می رساند، اما نقش آن به عنوان آنتی اکسیدان وظایف مهمی را انجام می دهد. در این نقش، مولکول های باردار منفی که رادیکال های آزاد نام دارند و می توانند به سلول ها صدمه زده و موجب بروز مشکلاتی همچون بیماری قلبی و سرطان شوند را از بین ببرد. بر اساس گفته های پژوهشگران، با ایجاد محدودیت در تولید رادیکال های آزاد و همچنین با استفاده از دیگر مکانیسم ها، ویتامین E می تواند به جلوگیری یا به تعویق انداختن عارضه های مزمن مرتبط با رادیکال های آزاد کمک کند. به گفته پژوهشگران، مغزها، دانه ها، روغن های گیاهی و سبزی های پربرگ از جمله منابع جامد ویتامین E به شمار می آیند. براساس اعلام موسسه ملی سلامت آمریکا هر شخص بزرگسال لازم است روزانه حدود ۱۵ میلی گرم ویتامین E استفاده کند.

سایر علائم کمبود ویتامین E

     از جمله دیگر نشانه های کمبود ویتامین E می توان به احساس ضعف و سستی در عضلات، مشکلات چشمی و بینایی و همچنین مشکلات تعادلی اشاره کرد که در طولانی مدت می تواند به کبد و کلیه ها هم نیز صدمه بزند. به یاد داشته باشید مصرف بیش از حد ویتامین E خطر خونریزی را زیاد کرده و باعث ایجاد خونریزی جدی در مغز می شود، زیرا توانایی لختگی خون بعد از بریدگی یا جراحت را کم می کند.

منبع: مهر 

تگ ها