نویسنده: منصور واحد // سه شنبه ۲۴ اسفند ۹۵ ساعت ۱۴:۵۴
داروی ترک سیگار

خودکفایی در تولید داروی ترک سیگار

      سیگار به علت دسترسی آسان از محبوبیت بالایی در میان مردم خصوصا جوانان و میانسالان برخوردار است. سیگار انواع مختلفی دارد و برای سلامتی مضر است. در ایران داروی جدیدی برای ترک سیگار به نام وارنیکلین تولید شده است. معرفی این دارو با حضور رئیس سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت انجام خواهد شد. دکتر علیرضا دبیر سیاقی مدیر عامل شرکت داروسازی کوثر، گفت: داروی تولید داخل «وارنیکلین» حاوی قرص های سفید رنگ نیم و آبی رنگ یک میلی گرمی هستند که آگونیست نسبی گیرنده های نیکوتینی α۴β۲ بوده و در سطوح پایین تر از تحریک توسط نیکوتین، سبب ترشح دوپامین می شود و در نتیجه منجر به کاهش عوارض ناشی از ترک سیگار می گردد.

     وی با بیان این که تولید این داروی ترک سیگار پیش از این در انحصار آمریکا بوده است، افزود: این داروی تولید داخل با مسدود کردن گیرنده های نیکوتینی α۴β۲ ، آنتاگونیست آنها نیز محسوب شده و علاقه فرد به کشیدن سیگار را به میزان قابل توجهی پایین می آورد.

     دبیرسیاقی گفت: این دارو، خط اول درمانی ترک سیگار در افراد بالای ۱۸ سال در روز هشتم درمان است. وی همچنین افزود: گاهی هم به شکل جایگزین می توان بین روزهای ۸ تا ۳۵ صورت گیرد. امکان تجویز یک دوره ۱۲ هفته ای اضافی هم برای موفقیت آمیز تر بودن درمان توسط پزشک وجود دارد. دبیر سیاقی در ادامه گفت: شرکت داروسازی کوثر به عنوان یکی از قدیمی ترین شرکت های تولید کننده آنتی بیوتیک به شمار می رود که با توان تولید سالانه نیم میلیارد عدد کپسول و همچنین تولید سالانه ۲۰۰ میلیون عدد قرص و تولید سالانه ۱۰ میلیون شیشه سوسپانسیون یکی از قدرتمندترین شرکت های دارویی در این زمینه به حساب می آید.

     وی خاطر نشان کرد: این شرکت دارویی، با رویکرد جدیدی در دو محور اصلی گسترش خط آنتی بیوتیک ها و بهره برداری از خط سوسپانسیون سفالسپورین ها، راه خویش ادامه می دهد  که با شروع بکار این خط، توان تولید سوسپانسیون در این شرکت به میزان ۳۰ درصد رشد خواهد داشت. از دیگر رویکردهای این شرکت تولید محصولات غیر آنتی بیوتیکی به شمار می رود. دبیر سیاقی گفت: این شرکت دارویی تنها صادر کننده آنتی بیوتیک به کشورهای ازبکستان، تاجیکستان، فیلیپین، عراق، افغانستان، سوریه و یمن است.

منبع: مهر نیوز

تگ ها