نویسنده: منصور واحد // یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶ ساعت 00:06
خواص میوه عناب

فواید عناب

عناب درختچه ای است که انگلیسی آن Ziziphus Zizyphus است و ارتفاعش به ده متر هم میرسد. برگ های این درختچه به شکل تخم مرغ و کوچک و سبز رنگ است که در زمستان این برگ ها ریزش دارند. میوه عناب شکلی مثل زیتون دارد و حاوی خاصیت های زیادی است.

 

میوه عناب در اوایل به وجود آمدن سبز رنگ است ولی نهایتاً به رنگ قرمز در می آید. یک متخصص فیزیولوژی با مطرح کردن این‌که عناب دارای خواص دارویی است و نباید هر روز مصرف شود اظهار کرد: بخصوص سردمزاجان باید دقت کنند که افراط در مصرف آن عامل ایجاد مشکل برای آنها نشود. با این وجود، این میوه به خاطر طبیعت معتدل رو به خنک، برای التیام مشکلات ناشی از حرارت و التهاب و سوزش از فواید زیادی برخوردار است.

 

دکتر سید مهدی میرغضنفری در گفتگو با سلامت آنلاین اضافه کرد:

عناب با اینکه خواص دارویی شگفت انگیزی دارد اما فاقد خاصیت غذایی است و به دلیل دشواری در هضم نباید زیاد مصرف شود. وی با اشاره به مفید بودن عناب برای گلو، ریه و سینه بیان کرد: عناب به دلیل طبیعت رو به خنکش برای برطرف کردن سوزش و گرفتگی گلو موقع استفاده زیاد از حنجره مناسب است و افراد سخنران، قاری یا مداح بهتر است بعضی اوقات از آن استفاده کنند.

 

به گفته این محقق طب سنتی، افرادی که در اثر حرارت و گرمی مزاج دچار سوزش ادرار، سوزش مقعد و خارش زیرپوستی می شوند یا التهاب حاد کلیه و مثانه دارند یا از مشکل کبد گرم و خستگی های مزمن رنج می برند بهتر است تحت نظر متخصصان طب سنتی از این میوه مصرف کنند.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اظهار این‌که عناب در سردمزاجان عامل ضعف قوای جنسی می‌شود اما برای گرم مزاجان سود بیشتری دارد گفت: مصلح عناب عسل، کشمش و مویز است و بهترین راه مصرف این میوه برای رفع گرمی و التهاب و سوزش به این ترتیب است که افراد ۳-۲ عدد عناب را با یک قاشق زرشک در یک فنجان آب تا چند ساعت خیس کنند و سپس آن را له و مخلوط کرده و از آبکش رد کنند. مایع خنکی به دست می آید که برای دفع صفرا و جوشش خون و التیام حرارت و التهابات بدنی سودمند است. از نظر وی در میان عناب های ریز و درشت و تازه و خشکی که در بیشتر عطاری ها به فروش می رسد انواع درشت‌تر، قرمزتر، نیمه‌خشک و خشک آن بهتر از انواع ریز و تازه آن است.

 

این متخصص بیان کرد: در بعضی روایات اشاره شده که عناب برای درمان التهاب چشم مفید است، به همین دلیل برخی افراد عناب را نرم کرده و از آن به عنوان سرمه استفاده می کنند اما باید گفت: با اینکه عناب طبیعت رو به خنکی دارد و برای التهاب چشم می تواند مفید باشد، مصرف خودسرانه آن به خصوص در موارد حساس همچون چشم، توصیه نمی‌شود. به توصیه او تجویز گیاهان دارویی فقط باید توسط پزشک ماهر در طب سنتی انجام شود.

 

منبع: سلامت آنلاین

 

تگ ها