نویسنده: منصور واحد // چهارشنبه ۰۶ اردیبهشت ۹۶ ساعت 22:00
بلوغ عاطفی

بلوغ عاطفی همسر

     بلوغ عاطفی شریک زندگی انسان اهمیت زیادی دارد. تربیت همسر و شخصیت او و نشانه های رفتاری همسر خود را در دوران نامزدی بررسی کنید. رفتارهای نامطلوب و نامناسب وی را بسنجید. انتخاب درست و خوبی داشته باشید، تا درآینده در زندگی مشترک با مشکل مواجه نشوید. 

     نسرین صفری روانشناس بالینی و مدرس دانشگاه می گوید: اگر شاهد رفتارهایی در نامزد خود هستید که ناشایست است بهتر است مدت زمانی را برای تغییر نامزدتان معین کنید و قاطعانه نیز به ایشان بگویید زمانی حاضر به ادامه رابطه خواهید بود که تغییر کند و رفتار خود را اصلاح نماید، درغیر این صورت اگر نتیجه مساعدی حاصل نشد، رابطه را قطع کنید. یادتان باشد واقعیت وجود نامزدتان را آن گونه که هست باید بپذیرید وهرگز به خیال خام تغییر دادن ایشان، پیش نروید.

 

   پرسش و پاسخ

     نامزدم رفتارهای کودکانه بسیاری دارد، همیشه تسلیم سخنان منطقی وغیرمنطقی خانواده اش است و گاه حتی مرا نیز مجبور به این کار می‌کند، هرگز قادر به تصمیم‌گیری نیست و با کوچکترین سخنی نیز، صحبت‌های قبلی خود را تکذیب و نظرش را تغییر می‌دهد، بسیار متوقع است و همیشه نیز انتظار دارد با او همگام و سازگارشوم. برای عقد با وجود علاقه زیاد ئچارترید شده ام. لطفاً راهنمایی کنید.

     پاسخ یکی از مؤلفه‌های اساسی درانتخاب همسر، بلوغ است، بلوغ تنها به معنای بلوغ جنسی نیست بلکه چیزی فراتر از رسش جسمی و درابعاد گسترده و فراگیری چون بلوغ عاطفی، فکری و اجتماعی قابل تعریف است، بنابراین توجه به چگونگی و میزان بلوغ عاطفی، فکری و اجتماعی فرد مورد نظر، تضمینی بر سلامت انتخاب است. اشاره شما به چند نمونه از رفتارهای نامزدتان، گواه بر این مهم است که ایشان هنوز به بلوغ به معنای حقیقی آن دست نیافته اند(البته باید متذکر شوم در بررسی‌ها باید توجه ویژه‌ای به سن تقویمی همسرتان داشته باشید؛ چه بسا اگر ایشان در ابتدا یا نیمه‌های دهه سوم زندگی‌شان باشند، رشد نکردن در ابعاد ذکر شده، با توجه به بالاتر رفتن دوره نوجوانی، تا حدودی طبیعی است). نداشتن استقلال اندیشه، دهن بینی، تأثیر‌پذیری افراطی از دیگران، دمدمی بودن و داشتن تردید بسیار، ناتوانی تشخیص، ناتوانی در تصمیم‌گیری و نداشتن حق انتخاب از جمله مشکلات افراد نابالغ است، اگر چه گاهی برخی از این خصایص، نشانی از وجود مشکلات تربیتی، شخصیتی و رفتاری در فرد بوده که تشخیص دقیق آن بر عهده روانشناس است.با وجود این، به شما توصیه می‌کنیم بدون قضاوت و پیش داوری دست به قلم شوید و رفتار همسرتان را با تمامی جزئیات مورد توجه قرار دهید، با توجه به موقعیت بروز، نمونه‌های بارز رفتارهای نامطلوب ایشان را شناسایی کرده و میزان تکرار آنها را نیز یادداشت کنید؛ بهتر است عکس العمل‌های خود در قبال آن رفتارها را هم مورد سنجش و ارزیابی قرار دهید، از خود سؤال کنید معمولاً در ناملایمات رفتاری نامزدتان چگونه ترجیح داده اید رفتار کنید (مقابله به مثل کرده اید، سکوت کرده اید یا اینکه به هر طریقی درصدد دفاع از خود بر آمده اید و…)؟ عمدتاً کدام شیوه را برگزیده اید و دلیل انتخاب‌ تان چه بوده است؟ با انجام این تمرین خواهید توانست نقش و میزان سهم خود را در بروز مشکلات بیابید، بی‌تردید شما هم در برخی امورات مقصر بوده اید که با شناخت و آگاهی از آنها می‌توانید در جهت پیشگیری از مشکل یا اصلاح آن گام بردارید؛ در نهایت نیز پیشنهاد می‌دهیم راهکارهای متفاوتی را برای مقابله و کاهش مشکل امتحان کنید شاید روش مواجهه‌ تان مشکل آفرین است. اگر انعطاف‌ پذیری دارید و توان مقابله‌ تان نیز بالاست، بمانید و به همسرتان نیز فرصت دهید برای تعالی خویش تلاش کند (البته دراین مسیر، بهتر است از رهنمودهای تخصصی یک روانشناس نیز کمک بگیرید)؛ شایسته است مدت زمانی را برای تغییر نامزدتان معین کنید و قاطعانه نیز به ایشان بگویید زمانی حاضر به ادامه رابطه خواهید بود که چنین تغییراتی را مشاهده کنید، درغیر این صورت اگر نتیجه مساعدی حاصل نشد، تا دیر نشده، از نیمه مسیر ضرر سریع تر باز گردید، یادتان باشد واقعیت وجود نامزدتان را آن گونه که هست باید بپذیرید وهرگز به خیال خام تغییر دادن ایشان، پیش نروید.

منبع: ویژه نامه ایران بانو، روزنامه ایران

تگ ها