نویسنده: منصور واحد // شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶ ساعت 16:00
بیماری آنفولانزا و پیشگیری

آنفولانزا همیشه در کمین شماست

     آنفولانزا از بیماری های ویروسی خطرناک است که افراد زیادی در طول فصل های سرد سال و حتی بهار به آن دچار می شوند. اگر چه شباهت های زیادی بین بیماری های ویروسی آنفولانزا و سرماخوردگی ساده وجود دارد، اما نباید این دو را با هم اشتباه گرفت. زیرا بیماری آنفولانزا واکسن پیشگیری دارد، اما سرماخوردگی هیچ واکسنی ندارد و بهتر است مراقبت از خود را در زمستان بیشتر کنید.

 

واکسن آنفولانزا از دیدگاه رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیردار

     محمود سروش، رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در خصوص این موضوع گفته است: انتظار این سازمان، وارد شدن موج جدیدی از بیماری آنفولانزا در کشور است که البته امیدواریم این موج، شیوع پیدا نکند.

      این مسئول وزارت بهداشت ادامه داد: چند عامل هم در شیوع و دچار شدن به آنفولانزا وجود دارد که با رعایت آنها می توان از آنفولانزا پیشگیری کرد. سرما و برودت شدید هوا، و البته بی توجهی گروه آسیب پذیر دو تا از عوامل مهم شیوع این بیماری در فصل سرد زمستان و البته اوایل بهار است. ویروس ها نیز در این فصل، راحت تر منتقل می شوند.

 

اوایل شهریور و مهرماه بهترین زمان برای مقاوم سازی بدن در برابر آنفولانزا

     سروش افزود: بهترین زمان برای این که بدن را در مقابل این بیماری ها مقاوم کنیم، اوایل شهریور و مهرماه است. توصیه می شود بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، تنفسی، عضو پیوندی، بیماران تحت شیمی درمانی، افراد چاق، زنان باردار، افرادی که از ضعف ایمنی بدن برخوردار و آسیب پذیر هستند و همچنین سن بیش از ۶۵ سال در این فصل ها مراقبت های بیشتری از خود داشته باشند.

     وی در ادامه افزود: برای رعایت این افراد بهتر است مصرف مایعات را فراموش نکنند. همچنین استراحت کافی داشته باشند و در محل های شروع و پر از جمعیت وارد نشوند. البته یکی از اصول خود مراقبتی برای همه افراد زدن واکسن آنفولانزا است.

منبع: میزان

تگ ها