نویسنده: منصور واحد // پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۶ ساعت 14:41
ویروس ایدز

از بین بردن ویروس ایدز با روش های جدید

سالانه تعداد بسیاری از افراد در جهان به دلیل ابتلا به ویروس HIV (ایدز) جان می دهند. از این رو بسیاری از دانشمندان در سراسر جهان در حال انجام تحقیقات و بررسی هایی برای یافتن روش های درمانی قطعی این ویروس خطرناک ومهلک می باشند. در تازه ترین تحقیقات صورت گرفته توسط محققان انگلیسی، یک روش تازه برای درمان این بیماری یافت شده است.


گروهی از محققان انگلیسی به روشی دست پیدا کرده اند که مانع از بین رفتن ماکروفاژها توسط ویروس HIV می شود.


به گزارش ایسنا، ماکروفاژها یاخته‌هایی با قدرت بیگانه خواری هستند و سلول‌های مهمی در سیستم ایمنی به حساب می‌آیند که به از بین بردن آلودگی و عفونت کمک می‌ کنند.


محققان انگلیسی اگرچه معتقدند که یافته‌های بدست آمده جدید است و برای درک بهتر باید تحقیقات بیشتری انجام شود اما با این حال اظهار داشتند:

جلوگیری از تولید مجدد ویروس HIV در داخل سلول‌های سیستم ایمنی می‌ تواند ما را در بدست آوردن روشی برای مقابله با ویروس HIV کمک کند.


در این بررسی محققان کالج سلطنتی لندن توضیح دادند که چگونه می‌ توانند قدرت دفاعی طبیعی ماکروفاژها را در برابر ویروس‌هایی همچون HIV حفظ کنند.


طبق مطالعات ویروس HIV به طور طبیعی قادر نیست به دلیل پروتئینی به نام SAMHD۱ داخل ماکروفاژها بازتولید داشته باشد. اما لحظاتی این فرصت پیش می‌ آید که ماکروفاژها به دلایلی که هنوز مشخص نیست به طور موقت این پروتئین را غیرفعال می‌ کنند و بنابراین شرایط برای بازتولید ویروس HIV داخل سلول‌ها فراهم می‌ شود.


محققان انگلیسی همچنین دریافتند که اضافه کردن مولکولی به نام بازدارنده HDAC به سلول‌ های ماکروفاژ از غیرفعال شدن SAMHD۱ جلوگیری می‌ کند که در نتیجه مانع از بازتولید ویروس HIV می‌ شود.


به گزارش مدیکال دیلی، این یافته‌ حائز اهمیت است زیرا ویروس HIV از ماکروفاژها به عنوان منبع ذخیره استفاده می‌ کنند. ویروس داخل ماکروفاژ پنهان شده تا از خود در برابر روش‌ های درمانی دفاع کند. پیدا کردن روشی برای از بین بردن این رفتار به پزشکان اجازه می‌ دهد تا ویروس را از بدن خارج کنند.


منبع: ایسنا

 

تگ ها