نویسنده: منصور واحد // شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت 19:35
عوارض جانبی سرفه

عوارض جانبی سرفه های آسیب زا برای بدن

سرفه کردن به صورت طولانی مدت و مزمن هم قابل پیشگیری است. با این حال طولانی شدن سرفه می تواند باعث ابتلا به بیماری های مختلف از جمله  ذات الریه ، برونشیت، آلرژی و  آسم بشود. برای تشخیص هر یک از این بیماری ها  می توانید از برخی روش های موثر کمک بگیرید راهنمایی های پزشکی را در ادامه در  اختیارتان قرار خواهیم داد. 

 

اگر چه بیشتر سرفه های مزمن و دائمی دلیل خوش خیمی دارند، مانند برونشیت، آلرژی، آسم و یا حتی بیماری ریفلاکس معده و به راحتی درمان می شوند. اما برخی سرفه ها می توانند بالقوه کشنده باشند. اگر سرفه کردن تان بیشتر از دو هفته طول کشیده است، یا علایم مشکوکی را مشاهده کردید، نشاندهنده یک بیماری خطرناک است و باید جدی گرفت. 

 

 

سیاه سرفه


بیماری سیاه سرفه بعد از کشف واکسن آن در سال 1940، ریشه کن شده بود. اما درحال حاضر این بیماری در حال گسترش دوباره است، زیرا بسیاری از مردم از دریافت واکسن سیاه سرفه امتناع می کنند. تعداد کسانی که به سیاه سرفه مبتلا هستند در حال افزایش است. این آمار در سال ۲۰۱۲ میلادی تنها در کشور امریکا ۴۸۲۷۷ مورد ابتلا به سیاه سرفه گزارش شد که ۲۰ نفر آن ها جان باختند.

 

 

نگران شوید، اگر …

اگر سرفه های شدیدی دارید که صدای بلندی دارند و بعد از سرفه نیز نمی توانید نفس بکشید، باید نگران شوید. علایم ابتدایی آن شبیه به سرماخوردگی است. آبریزش بینی، سرفه خفیف و تب شروع می شود، و بعد از یک تا دو هفته سرفه های شدید آغاز می شوند. گاهی سرفه ها آن قدر شدید هستند که به حالت پرتابی ظاهر می شوند.

به محض این که احساس کرده اید به سیاه سرفه دچار شده اید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. عدم درمان سیاه سرفه می تواند به ذات الریه منجر شود. در حالی که این بیماری با آزمایش خون و عکسبرداری از قفسه سینه تشخیص داده می شود و با مصرف آنتی بیوتیک هم درمان می شود.

 

 

سرطان ریه


اگر به آمار نگاه کنیم، 65 درصد از کسانی که به سرطان ریه مبتلا شده اند، در زمان تشخیص اولیه بیماری، به سرفه های مزمن دچار بوده اند. و شاید این تنها نشانه سرطان ریه باشد. خودتان را با این جمله که "من هیچ وقت سیگار نکشیده ام" یا "من که خیلی سیگاری نیستم" گول نزنید. تحقیقات نشان می دهد که 28 درصد از موارد سرطان ریه مربوط به کسانی است که هرگز سیگار نکشیده اند! 

 

 

نگران شوید، اگر …

اگر سرفه هایتان بیشتر از دو هفته طول کشیده است و به خصوص اگر خونی و یا به رنگ زنگی (یا آجری) و همراه با گرفتگی صدا، درد موقع خوردن و درد در ناحیه قفسه سینه است. نیازی نیست بترسید! علامت اصلی ذات الریه، سرفه های خشک است که معمولا در شب بدتر می شود. 

در بعضی موارد این نشانه ها از یک بیماری درمانپذیر مانند آسم بزرگسالان ناشی شده است. با اینحال همیشه نیاز به بررسی پزشکی وجود دارد. 

روش ایده آل و مناسب تشخیص، انجام سی تی اسکن با دوز پایین است، زیرا اشعه ی ایکس می تواند موجب محو کردن و نابودی تومور و در نتیجه عدم تشخیص آن شود.

 
ذات الریه


نشانه اصلی ذات الریه، سرفه های خشک است که معمولا در شب هم بدتر می شود. اشخاص به طور معمول سعی می کنند با مصرف داروهای بدون نسخه ی ضد سرفه، خود را درمان کنند. اما  این کار می تواند وضعیت را بدتر کند، چونمانع از حرکت موکوس و مایع از ریه ها می شود.

 

 

نگران شوید، اگر …

اگر سرفه می کنید و سایر نشانه های سرماخوردگی را هم دارید، ولی به نظر نمی آید که پس از ده روز خوب شده باشید. اگر مشکل تنفس، درد قفسه ی سینه، خلط سبز یا زرد و یا آغشته به خون دارید و در یک تب بیش از ۳۸.۸ درجه ی سانتی گراد هم می سوزید، همین الان به پزشک مراجعه کنید. دکتر با گوشی به صدای ریه های شما گوش می دهد و هر صدای مشکوک را وارسی می کند. 

اگر صدایی مشکوک شنیده شود، به احتمال فراوان نیاز به آزمایش خون، رادیوگرافی از قفسه سینه و در بعضی موارد، سی تی اسکن دارید. این بیماری با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک درمان میشد و اکثر بیماران بعد از چند روز از شروع درمان احساس بهتری پیدا کرده اند.

 

 

انسداد مزمن ریوی


بیماری انسداد مزمن ریه (COPD)، یک بیماری ریوی است که باعث مشکل و سختی در نفس کشیدن فرد می شود. دو نوع بیماری انسداد مزمن ریه یا COPD داریم: برونشیت مزمن (التهاب لوله های برونش) و آمفیزم که در این دومی، ریزترین مسیرهای ورود هوا در انتهای ریه های شما از بین می روند. در سی سال گذشته این بیماری بیشتر در اثر سیگار کشیدن باعث شده است که میزان بروز به COPDبه چهار برابر افزایش یافته است.

 

 

نگران شوید، اگر …

اگر شما یک فرد سیگاری هستید و یا قبلا سیگاری بوده اید یا حتی سیگار می کشیده اید، و در حال حاضر به سرفه های مزمن دچار هستید که در اثر آن میزان زیادی مخاط، به ویژه در صبح، دفع می شود، باید بیشتر مراقب خود باشید. 

عدم درمان سل می تواند باعث مرگ شود و می تواند در همه بدن انتشار پیدا کند و  به ستون فقرات ، مفاصل، مغز و حتی قلب صدمات جدی وارد کند.

شما همچنین ممکن است تنگی نفس، خس خس سینه و تنگی قفسه سینه را تجربه کنید. بعد از مشاهده ی علائم مشکوک فرصت را از دست ندهید. پیش آگهی و ترک سیگار بهترین راه درمان و پیشگیری است. 

 
بیماری سل


سل بیماری ناشی از باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است. این بیماری نسبتا نادر است و اگر شما یک سیستم ایمنی ضعیف دارید (برای مثال به ایدز، دیابت پیشرفته یا سرطان دچارید) و یا اگر در مناطق پر خطر مانند افریقا و یا بخش هایی از شرق اروپا زندگی می کنید، احتمال ابتلای به این بیماری در شما افزایش می یابد.

 

 

نگران شوید، اگر …

سرفه شما بیش از سه هفته طول می کشد و با درد قفسه سینه، کاهش وزن، خستگی، تب، تعریق شبانه و یا خون بالا آوردن همراه است. عدم درمان سل می تواند کشنده باشد و می تواند در سرتاسر بدن منتشر شود و به ستون فقرات ، مفاصل، مغز و حتی قلب آسیب برساند. این بیماری با تست پوست و یا خون قابل تشخیص است و با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود.

 

منبع: تبیان

تگ ها