نویسنده: منصور واحد // جمعه ۱۲ خرداد ۹۶ ساعت 17:44
بیماری های شایع زنان

شایع ترین بیماری ها در میان زنان کدام است؟

 

برخی از بیماری ها در بین زنان شایع تر از مردان است.داشتن اطلاعات کافی در مورد این بیماری ها می تواند به خانم ها در پیشگیری و شناخت دقیق بیماری کمک کند.در این مطلب قصد داریم اطلاعات کاملی در مورد ۳ بیماری شایع در زنان در اختیار شما قرار دهیم، با دیجی زیبا همراه باشید.


 بیماری های قلبی

بیماری های قلبی، هم در مردان و هم در زنان شایع می باشد. اگرچه مرگ و میر مردان در اثر بیماری های قلبی نسبت به زنان بیشتر است، اما در زنان بیماری قلبی زود تشخیص داده نمی شود و هنگامی فرد متوجه می شود که دیر شده و امکان کمک کمتری برای او وجود دارد.

 

زنان مبتلا به بیماری قلبی، اغلب فکر می کنند که مشکلاتی نظیر درد قفسه سینه دارند و کمتر به مشکلات قلبی توجه می کنند، اما گاهی با داشتن علائمی مانند درد شانه، تهوع، استفراغ و مشکلات تنفسی، در حقیقت به مشکلات قلبی مبتلا هستند.


عوامل موثر در ایجاد بیماری های قلبی

سن بالا - وراثت - سیگار کشیدن - کلسترول خون بالا - عدم تحرک و فعالیت بدنی - چاقی - دیابت

 

 پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی از بیماریهای شایع در زنان به خصوص درسن بالای ۵۰ سال می باشد. پوکی استخوان زمانی رخ می دهد که بدن فرد نتواند توده استخوان تازه ای بسازد.


کلسیم و فسفر دو عنصر مهم برای ساخت استخوان هستند. حال اگر این دو عنصر به بدن نرسند، فرایند تولید استخوان کامل نمی شود و بدن با مشکل استخوان سازی مواجه می شود. اگر بدن فرد آنقدر با کمبود کلسیم و فسفر روبرو شود که از تجزیه استخوان ها، کلسیم و فسفر خود را تامین کند، بافت استخوان ها نرم شده و با کمترین ضربه ای می شکنند، در زنان این مشکل در سن یائسگی شدت می یابد و آن هم به خاطر کاهش هورمون استروژن می باشد.

 

علائم پوکی استخوان

درد استخوان حتی هنگام لمس کردن آن –  شکستگی استخوان با کوچک ترین ضربه – کوتاه شدن قد و خمیدگی پشت – کمردرد به خاطر شکستگی در مهره های کمر رخ می دهد – گردن درد

 

عوامل موثر در ایجاد بیماری پوکی استخوان

مصرف داروهای ضد صرع - پاراتیروئید پرکار - کمبود ویتامین D - قطع قاعدگی برای مدت طولانی در خانم ها - مصرف الکل - سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان - سیگار کشیدن - مصرف کم کلسیم در برنامه غذایی روزانه - سابقه هورمون درمانی برای بیماری سرطان سینه

 

سرطان سینه

سرطان سینه یکی از بیماری های شایع بین زنان است در واقع سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در بین خانم ها می باشد.

  عوامل موثر در ابتلا به بیماری سرطان سینه

 

 سن : با افزایش سن احتمال ابتلا به سرطان سینه بیشتر می شود.

 

مناطق جغرافیایی : شیوع این سرطان در نقاط مختلف جغرافیایی و کشورها فرق می کند. اگر چه میزان فعالیت روزانه فرد بسیار مهم تر از وراثت در این نوع سرطان می باشد.

 

سن شروع قاعدگی یا یائسگی : خانم هایی که خیلی زود قاعده شده و خیلی دیر یائسه می شوند، استعداد بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه دارند. خانم هایی که بعد از ۵۵ سالگی یائسگی طبیعی دارند، نسبت به خانم هایی که قبل از  ۴۵ سالگی دچار یائسگی می شوند، دو برابر بیشتر احتمال ابتلا به سرطان سینه را دارند.

 

سن افراد در زمان اولین بارداری : نداشتن بچه یا بچه‌دار شدن در سن بالا، احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. خطر ابتلا به این سرطان برای زنانی که بعد از ۳۰ سالگی اولین بچه خود را به دنیا آورده اند، دو برابر بیشتر از زنانی است که قبل از سن ۲۰ سالگی بچه اول خود را به دنیا آورده اند.

 

 عوامل وراثتی و سابقه ابتلا به بیماری های دیگر سینه : این موارد هم در ابتلا به سرطان سینه موثر هستند

 

قرار گرفتن در معرض اشعه : برخی خانم ها به دلیل ابتلا به برخی بیماری ها، باید در معرض اشعه x  قرار بگیرند و پرتو درمانی شوند که این کار احتمال ابتلا به سرطان سینه بالا می برد.

 

سبک زندگی : مطالعات مختلف نشان می دهد که نحوه زندگی و رژیم غذایی افراد ارتباط مستقیم با سرطان دارد.

 

چاقی : زنان چاق بیشتر از افراد معمولی در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

 

مصرف الکل : مصرف الکل در زنان شانس ابتلا به سرطان سینه را زیاد می کند.

 

هورمون ها: زنانی که از روش های هورمونی (قرص های هورمونی) برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، شانس زیادتری برای ابتلا به این سرطان را دارند. طول مدت مصرف، سن فرد در آغاز مصرف، دوز و نوع هورمون مورد استفاده از مواردی است که اثر مهمی بر احتمال ابتلا به این سرطان می گذارند.

 

علائم ظاهری سرطان سینه

سرطان سینه  در ابتدا دردناک نیست و فرد هیچ گونه احساس دردی ندارد.

امروزه سرطان سینه با غربالگری سینه در زنانی که هیچ  علایمی ندارند، تشخیص داده می شود. تقریبا ۶ نفر از هر هزار نفر در تست های غربالگری سرطان سینه تشخیص داده می شوند.

 

 توده در سینه: برخی زنان با احساس توده در سینه خود، احتمال بروز مشکلی را می دهند. این کار هنگامی رخ می دهد که فرد در حال بررسی سینه خود می باشد و بافت توده ای شکل نامنظمی را در سینه خود حس می کند.

 

تغییرات در پوست: دندانه دار شدن پوست و تشکیل چین و چروک از تغییرات مهم در پوست فرد است. حتی ممکن است از نوک سینه ترشحاتی خارج شود. سینه متورم شده و قرمز می شود و پوست سینه، مانند پوست پرتقال می شود، گاهی بیماران با توده در زیر بغل مواجه می شوند که نشان دهنده رشد سرطان تا غدد لنفاوی زیر بغل است.

 

زنان می توانند با در نظر گرفتن این سه بیماری شایع و کسب اطاعات لازم درمورد این بیماری ها، نقش مهمی را در پیشگیری از ابتلا به آنها ایفا کنند

تگ ها