نویسنده: منصور واحد // پنجشنبه ۱۸ خرداد ۹۶ ساعت 00:55
درمان سوزش گلو

سوزش گلو را به راحتی درمان کنید

سوزش گلو یا گلودرد عارضه ای است که هر کسی در زندگی اش حتماً با آن روبرو می شود. روش های موثر خانگی زیادی هستند که می توانید به محض احساس کردن این عارضه، از آن استفاده کنید. از جمله روش های معمول خوردن سوپ رشته فرنگی با مرغ، عسل آبلیمو و غرغره آب نمک است که بهترین روش های ممکن به حساب می آیند و پزشکان طب سنتی هم آنها را به کسانی که گلودرد دارند توصیه می کنند.

 

در حالت عادی، درمان کامل سرماخوردگی برای یک فرد معمولی تا پنج روز ادامه دارد. اما روش هایی وجود دارد که با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی در این مدت، می توانید دوره درمان کوتاه تری را تجربه کنید. رفتن به مطب دکتر، اولین اقدامی است که اکثر ما به محض سوزش گلو یا عطسه های سرماخوردگی به آن روی می آوریم. یا با خود درمانی و خوردن آنتی بیوتیک های مختلف، سعی می کنیم که سرماخوردگی را بگذرانیم. اما در حالت عادی می توانیم از روش های خانگی که برای گذراندن سرماخوردگی وجود دارد که بسیار بهتر از آنتی بیوتیک درمانی است، استفاده کنیم.

 

درمان طبیعی گلودرد

به محض این که درد و خارش در گلو احساس کردید یا سرفه های خشک و کوتاه و گرفتگی بینی را تجربه کردید، متوجه می شوید که سرما خورده اید. در هنگام سرماخوردگی، نوشیدن آب و مایعات اهمیت زیادی پیدا می کند. در هنگام سرماخوردگی حداقل شش لیوان در روز آب بنوشید تا بدن راحت تر با میکروب ها مبارزه کند. آب میوه ها، سبزی طبیعی و آب های شیرین نشده از بهترین گزینه ها هستند و توجه داشته باشید که چای سیاه و قهوه و... راه حل مناسبی برای تامین آب بدن نیست، بلکه باعث کاهش آب رسانی به بدن شما می شوند. با نوشیدن آب، خروج سموم و ویروس ها از بدن تسریع پیدا می کند.

 

یکی از روش ها، غرغره کردن آب نمک است.  نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید و آبی که در دهانتان چرخانید را بیرون بریزید. این کار هم باعث تسکین گلودرد و هم خروج آسان‌تر ترشحات می‌شود.

 

ترکیب عسل و لیمو ترش هم به بهبود شما کمک می کند. یک قاشق عسل و آب یک عدد لیموترش را در یک لیوان آب داغ حل کنید و بگذارید در دمای اتاق سرد شود؛ سپس آن‌ را به صورت تدریجی بنوشید. عسل درد گلو را تسکین می‌دهد و لیمو به کاهش خلط کمک می‌کند. آب‌نبات بمکید. این کار به‌خودی‌خود آرام‌بخش نیست؛ اما با تحریک بزاق موجب شست‌وشو و تمیز‌شدن حلق می‌شود.

 

بهتر است هوای منزل را در دمایی مناسب و به حالت مرطوب نگه دارید. زیرا خشک‌شدن غشای مخاط راه تنفسی باعث ایجاد مشکل در تنفس می شود و توان بدن را کاهش می دهد. همچنین باعث می شود که راحت تر بخوابید. در این صورت، بدن خودتان را در حالت استراحت قرار می دهید و روند بهبودی را سرعت می بخشید. در این مدت، حداقل هشت ساعت بخوابید و اجازه بدهید که سریع تر به کار و زندگی خود برگردید.

 

بدن در هنگام سرماخوردگی وارد یک جنگ با میکروب ها می شود و برای مقاومت بهتر، نیاز به استراحت جسمی شما دارد. غذا خوردن در این مدت سخت می شود. بنابراین از خوردن غذاهای سرخ شده، چرب و شور و شیرین خودداری کنید تا این کار را سخت تر نکنید. همچنین به جای خوردن این غذاهای مشکل ساز، از میوه ها، سبزیجات، غلات و پروتئین های بدون چربی استفاده کنید. یکی از بهترین ترکیب ها برای سرماخوردگی هم، سوپ مرغ با رشته فرنگی است. نه تنها خواص غیر التهابی دارد، بلکه حرکت موکوس‌ها را به‌طور موقت تسریع می‌کند و درنتیجه منجر به تسکین احتقان (گرفتگی بینی) و کاهش زمان تماس ویروس با پوشش داخلی بینی می‌شود.

 

عسل را فراموش نکنید. این معجزه گر طبیعی و موم آن حاوی ترکیباتی است که برای مقابله با گلودرد، آنژین و عفونت‌های کوچک دهانی سودمند است. اگر سرما خوردید حتماً عسل را با کمی آب گرم و لیموترش مخلوط کنید بنوشید.

 

 

 گیاه اکیناسه می‌تواند مانع از بروز بیماری‌ها و همچنین تسریع درمان و بهبودی شود. این گیاه سیستم ایمنی بدن را به‌طور طبیعی تقویت می کند و در مبارزه با عفونت‌های باکتریایی و ویروسی به کمک بدن می آید. این گیاه می‌تواند برای مقابله با تب، عفونت گوش و علائم آنفولانزا مفید باشد. اکیناسه برای مقابله با باکتری خطرناکی مانند استافیلوکوک مؤثر است و باعث تسکین مشکلات تنفسی، گوارشی و دستگاه ادراری می‌شود. این گیاه همچنین برای کاهش التهاب و تورم پوست و پاک‌سازی لنف مؤثر عمل می‌کند. چند قطره از تنتور این گیاه زیر نظر پزشک و متخصص طب سنتی باعث بهبود گلودرد می‌شود.

 

تگ ها