نویسنده: منصور واحد // دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت 00:00:00
فروش مواد مخدر در عطاری ها

مواظب فروش آزادانه مواد مخدر در عطاری ها باشید!

عطاری ها هم به مکانی تبدیل شده اند که مواد مخدر و روانگردان را به راحتی به فروش می رسانند. اگر تا قبل از این چهل درصد کوچه ها، به فروش این روانگردان ها مشغول بوده اند، اما الان عطاری ها با فروش ترامادول و متادون که روانگردان های آسیب زننده ای هستند، سلامتی مردم را به خطر انداخته اند. این عطاری ها بدون وجود نظارت درست، به راحتی به کار خود ادامه می‌دهند.  گزارش های مردمی، صحت تحقیقات میدانی را تایید می کند و نشان می دهد که عرضه آسان و مستقیم این روان گردان ها و داروهای مخدر، چگونه و به راحتی انجام می شود.

گزارشات و اخبار مبنی بر این که عرضه غیرقانونی و مستقیم قرص های روانگردان و مسکن های بسیار قوی اعتیادآور، از سوی مردم و شهروندان برای ما ارسال شد که شنیدن آنها برای ما تعجب برانگیز و در برخی مواد غیرقابل باور بود و نشان می داد که این اتفاقات در حال رخ دادن است.

برای پیگیری این اخبار، مشاهده میدانی شروع شد و متوجه شدیم که برخی از این واحدهای صنفی، تحت پوشش و به صورت مستتر به فروش آزادانه انواع داروهای روانگردان می پردازند. و ما این عرضه را به صورت مستقیم مشاهده کردیم! داروهایی که شامل قرص های متادون، ترامادول و مسکن های بسیار قوی اعتیادآور، که همه آنها تاثیر غیرقابل جبرانی برای مصرف کنندگان به همراه دارد. عمده این خریداران هم جوانان و نوجوانان ناآگاه هستند و فروش آنها توسط دکترنماهایی در این عطاری ها انجام می شود.

برای پیدا کردن این قرص و داروها در هنگام تحقیق وتفحص، نیاز به جستجوی پیچیده ای نداشتیم. زیرا جوانان شهر قدسی به راحتی آدرس دقیق آنها را بیان می کردند و جالب تر این جا است که چنین مسئله محرزی از چشم نیروهای انتظامی، مسئولان و متولیان مبارزه با مواد مخدر، بازرسان صنفی و تعزیرات، شبکه بهداشت و درمان و بسیاری از دیگر مسئولان اصلی این حوزه، دور مانده است.  و نکته دردناک این جاست که نظارت دقیقی روی این مسئله در شهر قدس وجود ندارد!

 

مسئولان اقدامی جدی تر برای مبارزه با مواد مخدر داشته باشند


نیاز فوری و مبرمی از سوی مسئولان مربوطه در مورد این موضوع احساس می شود و اگر برخورد قاطعی برای مبارزه با مواد مخدر و متخلفین صورت نگیرد، جوانان بیشتری در این دام گرفتار می شوند. و نجات جان حتی یک نفر، و جلوگیری از فعالیت این سودجویان، اقدامی سریع و فوری می طلبد.

 

صحبتی با جوانان و نوجوانان


درست است که ناآگاهی در این مورد، بسیار تاثیرگذار است و معمولاً این داروهای غیر مجاز مانند متادون و ترامادول، توسط دوستان پیشنهاد می شود، اما این آرامش موقتی که توسط این روان گردان ها ایجاد می شود، آینده افراد را به خطر می اندازد. آرامشی که بیشتر آن تلقینی است و آسیب های دراز مدت بسیار زیادی برای جسم و روان افراد خواهد داشت. این داروها کمکی به شما نمی کند و دست آخر پشیمانی و ندامت را به دنبال دارد. برای این کار، صرفاً یک نه گفتن قاطع کفایت می‌کند و شما را از اثرات غیر قابل جبران آن در امان نگه می دارد.

ضمنا به گفته متخصصان عدم اعتیادآور بودن این مخدر ها یک دروغ بزرگ بیشتر نیست و به مرور زمان بنا به ایجاد نیاز فکری و جسمی، باعث افزایش میزان مصرف و در نتیجه اعتیاد خانمان سوز و گرایش به دیگر مخدر های قوی تر خواهد شد.

منبع : دانا

تگ ها