نویسنده: منصور واحد // یکشنبه ۰۴ تیر ۹۶ ساعت 08:28
سندرم شوک سمی

درباره سندرم شوک سمی چه میدانید؟

سندروم شوک به چه عارضه ای گفته می شود؟ روش های درمانی موثر برای مقابله با این سندروم کدامند؟ چگونه می توانیم مانع ایجاد این عارضه شویم؟ پس از مواجهه با این سندروم چه اتفاقاتی در بدنمان رخ خواهد داد؟ توصیه های مختلف پزشکی در این زمینه کدامند؟


 سندرم شوک سمی (TSS)، نوعی عفونت باکتریایی نادر اما خطرناک است که به‌علت فعالیت باکتری‌های استافیلوکوکوس اورئوس و استرپتوکوکوس پیوزن شکل می‌گیرد. با این‌که دانشمندان، نوعی ارتباط بین سندرم شوک سمی و استفاده از تامپون پیدا کرده‌اند، اما هیچ مدرک علمی مشخصی برای توضیح دلایل این ارتباط وجود ندارد.

 

محققان این‌طور تصور می‌کنند که باقی ماندن تامپون برای مدت‌زمان طولانی در واژن می‌تواند زمینه مساعدی برای رشد باکتری‌ها به‌وجود بیاورد. با توجه به همین نکات، تامپون باید هر ۴ تا ۶ ساعت یا در صورت اشباع شدن از خون تعویض شود. علاوه بر این، ‌تامپون هیچ وقت نباید بیشتر از ۸ ساعت در واژن بماند، چون می‌تواند خطر بروز سندرم شوک سمی را افزایش بدهد. نکته دیگر این‌که قابلیت جذب تامپون مورد استفاده باید با شدت خون‌ریزی افراد در دوره قاعدگی تناسب داشته باشد. 

 

درد شدید در دوره قاعدگی را جدی بگیرید. حداقل نیمی از زنان یک تا دو روز در ماه با درد ناشی از دوره قاعدگی مواجه می‌شوند، اما این درد برای بعضی از زنان می‌تواند شدیدتر باشد و در طول دوره قاعدگی ادامه پیدا کند. متخصصان معتقدند که چنین اتفاقی، کیفیت زندگی زنان را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد و نباید نادیده گرفته شود. بنابراین، در صورت مواجه شدن با این مشکل، حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.


منبع: سلامتیسم

 

تگ ها