نویسنده: منصور واحد // دوشنبه ۰۵ تیر ۹۶ ساعت 17:16
زایمان سزارین، چرا؟!

تمایل به زایمان سزارین، چرا؟!

یکی از دلایل عمده گرایش زنان ایرانی به زایمان به صورت غیر طبیعی یا به اصطلاح سزارین ترس از زایمان طبیعی و درد ناشی از این نوع زایمان است. رئیس انجمن علمی مامایی ایران با بیان این مطلب افزود:

باید با آموزش صحیح و روش های کم تهاجمی تر، درد ناشی از زایمان طبیعی را کاهش دهیم و آمار این نوع زایمان را افزایش دهیم.

 

رئیس انجمن علمی مامایی ایران، گفت:

بسیاری از زنان ما به خاطر ترس از درد زایمان متقاضی سزارین هستند ولی می توانیم با روش های کم تهاجمی تر درد را مدیریت کنیم.


به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر ناهید خداکرمی در آستانه برگزاری کنگره بین المللی روش های کم تهاجمی زنان و مامایی، افزود:

در بارداری و زایمان، ما گاهی با مسائل غیر طبیعی روبرو می شویم و با توجه به بیماری های زمینه ای مادر، حکم می کند مداخلاتی برای تولد و زایمان انجام شود که از جمله سزارین و زایمان به روش جراحی یکی از تصمیمات مفیدی است که بسیار نجات بخش است.


مسئول بخش مامایی دومین کنگره بین المللی روش های کم تهاجمی زنان و مامایی و سیزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران، ادامه داد:

در کنار آن، روش های کم تهاجمی مفیدتری داریم که باید تقویت شود تا مادر به خاطر درد، خود را در معرض خطرات ناشی از جراحی قرار ندهد. روشهایی مانند زایمان های کم درد غیر دارویی و دارویی که با آنها می توانیم  زایمان  طبیعی را ترویج دهیم.


عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزود:

روش های کم تهاجمی مانند استفاده از واکیوم یا وانتوز در زمان اختلالات  قرارگیری جنین در داخل کانال واژن  بسیار کاربردی است و در مواقعی که در انتهای پروسه زایمان نیاز به مداخله بیشتر است، می توانیم از این روش استفاده کنیم.


خداکرمی تاکید کرد:

یکی از بحث هایی که در زایمان داریم به نام درد زایمان است که به عنوان شدیدترین درد تلقی می شود و بسیاری از زنان ما به خاطر ترس از درد زایمان متقاضی سزارین هستند ولی ما می توانیم با روش های کم تهاجمی تر درد را مدیریت کنیم.


وی افزود:

بسیاری از افراد به دلیل ترس از درد، خودشان را در معرض سزارین قرار می دهند که هم بیهوشی دارد و هم عوارض جراحی دارد، اما می توان با استفاده از زایمان های بی درد دارویی پروسه درد را مدیریت کرد و مادر بدون درد زایمان کند.


خداکرمی به روش های زایمان کم درد غیر دارویی اشاره کرد و گفت:

در این روش ما بدون اینکه دارویی استفاده کنیم می توانیم با استفاده از روش های حمایتی و استفاده از تکنیک های دستی و بدون نیاز به دارو، که توسط ماماها بکار می رود ، درد مادر را در حین زایمان کم کنیم. روش های کاهش درد غیر دارویی مثل ماساژ درمانی، زایمان در آب ، کم تهاجمی و بی ضرر است و تا حد زیادی  درد مادر را کاهش می دهد و باعث نشاط و زایمان خوشایند برای نوزاد و مادر شد.


خداکرمی با اشاره به برگزاری کنگره روش های کم تهاجمی زنان و مامای، گفت:

امیدواریم با برپایی این قبیل کنگره ها بتوان هرچه بیشتر روش های ساده، منطقی، علمی و کم تهاجمی در زایمان و بارداری را شاهد باشیم.

 

منبع: مهر

 

تگ ها